gepubliceerd op 12 maart 2026
‘Ware wonderdieren’: de eerste vrouwen in de Nederlandse politiek (1917-1927)

Van Margit van der Steen is bij Boom Uitgevers een nieuw boek verschenen: ‘Ware wonderdieren’. De eerste vrouwen in de Nederlandse politiek (1917-1927). Eindelijk kregen zij een kans. Na de uitbreiding van het kiesrecht trachtten honderden vrouwen een zetel te bemachtigen in gemeenteraden, de Provinciale Staten of de Staten-Generaal. Voor sommigen was dit de eerste stap op weg naar een indrukwekkende politieke carrière.

Huisvrouwen, leerkrachten, voormalige dienstboden, juristen en ‘gewone’ arbeidersvrouwen zetten zich in voor vrouwenrechten, onderwijs voor meisjes, een betere betaling van vroedvrouwen, het openstellen van het burgemeesterschap voor vrouwen en nog veel meer. Opvallend veel nieuwe volksvertegenwoordigers waren gehuwd en moeder. Juridisch gezien waren zij weliswaar handelingsonbekwaam, maar dat weerhield hen er niet van hun politieke ambities waar te maken. Overal in Nederland lieten deze eerste vrouwelijke politici een nieuw geluid horen. In ‘Ware wonderdieren’ laat Margit van der Steen ons kennismaken met deze strijdbare pioniers.

‘Ware wonderdieren’. De eerste vrouwen in de Nederlandse politiek (1917-1927), Boom Uitgevers, paperback, 288 pag., € 29,90
ISBN: 9789024474479

Secret Link