In de loop der tijd hebben vrijwel altijd meer vrouwen dan mannen Leiden bevolkt. Maar ondanks decennialang onderzoek naar vrouwen in het verleden, voeren mannen in de Leidse geschiedschrijving nog steeds de boventoon.
Om die reden zijn de Historische Vereniging Oud Leiden, de Universiteit Leiden, Erfgoed Leiden en Omstreken, Museum De Lakenhal en de gemeente/ Leiden kennisstad het project Leidse vrouwen op de kaart gestart.
Het doel is om zoveel mogelijk verschillende Leidse vrouwen voor het voetlicht te brengen. Deze vrouwen hoeven niet allemaal in Leiden geboren of gestorven te zijn. Zij moeten wel zijn overleden. Het gaat zowel om individuele vrouwen als om vrouwen die staan voor bepaalde groepen, zoals koopvrouwen, dienstmeiden, publieke vrouwen, ongehuwde moeders of fabrieksarbeiders. Het project moet resulteren in een website waarop alle biografieën een plek krijgen. Een selectie hiervan komt in boekvorm uit.
Hierbij heeft het organisatiecomité Leidse vrouwen op de kaart uw hulp nodig. Kent u één of meerdere vrouwen die een rol speelden in beeldende kunst, literatuur, muziek of wetenschap? Weet u van cafébazinnen, kermisexploitanten, theatermakers of straatmuzikanten? Welke vrouwen bestuurden de stad, waren actief in bedrijfsleven of onderwijs, deden aan liefdadigheid of voerden actie tegen onrecht en ongelijkheid? Ook namen van vrouwen die een meer bedenkelijke rol in de Leidse geschiedenis hebben gespeeld, zoals Goeie Mie, zijn welkom.
U bent van harte welkom op de startbijeenkomst op zondagmiddag 8 maart om 14:00 uur in het Stadhuis van Leiden. Daar hoort u meer over het project en kunt u aangeven welke vrouwen om welke reden een biografie verdienen.
1. Opening
2. Toelichting Leidse vrouwen op de kaart
3. Drie korte lezingen over drie bijzondere Leidse vrouwen:
· Susan Suèr (Erfgoed Leiden en Omstreken) over cipierster Maria van Nispen
· Sjoerd Ramackers (Universiteit Leiden en Museum de Lakenhal) over de tot slaafgemaakte Susanna van Cormantin
· Renée Volkers (Museum De Lakenhal) over beeldend kunstenaar Giselle Custers
4. Inventarisatie namen en ideeën
5. Afsluiting en borrel.
De bijeenkomst vindt plaats op zondag 8 maart om 14:00 uur in het Stadhuis Leiden, ingang Breestraat. De toegang is vrij, graag aanmelden via leidsevrouwen@oudleiden.nl
