gepubliceerd op 10 november 2025
De postkoloniale podcast met Norbert Peeters over Rumphius

In De postkoloniale podcast gaan Rick Honings en Coen van ’t Veer met gasten in gesprek over hun werk in relatie tot het koloniale verleden. In aflevering 25 van De postkoloniale podcast spreken zij met Norbert Peeters over Georgius Everhardus Rumphius.

Indië is altijd een paradijs geweest voor natuuronderzoekers. Al in de zeventiende eeuw deed de Duitser Georgius Everhardus Rumphius onderzoek op de Molukken. Ondanks zijn blindheid wijdde Rumphius zijn leven aan het vastleggen van de Ambonese kruiden- en bloemenwereld. De inspanningen van Rumphius leidden tot de publicatie van Het Amboinsch Kruid-boek (1697) en D’Amboinsche Rariteitkamer (1705). Daaruit blijkt zijn hartstochtelijke liefde voor de Indische onuitputtelijke natuur.

De werken van Rumphius zijn nooit helemaal uit de belangstelling geraakt, maar mede dankzij de roman De tienduizend dingen van Maria Dermoût (1955) kregen zijn boeken weer nieuwe aandacht. Aan het einde van de twintigste eeuw gaf Wim Buijze enkele minder bekende werken van Rumphius uit. Monty Beekman verzorgde een Engelstalige uitgave van D’Amboinsche Rariteitkamer en een zesdelige vertaling van Het Amboinsch Kruid-boek. In Nederland is Norbert Peeters een vurige pleitbezorger voor het werk van ‘de blinde ziener van Ambon’.

Alle afleveringen, dus ook de 24 voorgaande, kunt u online luisteren op Soundcloud of via Spotify.

Secret Link