Op zondagmiddag 16 november aanstaande organiseert het Poëziecentrum Nederland voor de derde maal de Ter Balktlezing. In de Kapel van Sancta Maria te Nijmegen zal Eva Meijer deze dag de lezing houden, onder de titel Van wie de woorden, van wie de wereld. Een jonge dichter wordt elke editie gekozen als voorprogramma, deze keer is dat Lev Avitan.
De lezing is een tweejaarlijks initiatief van het Poëziecentrum Nederland, bedoeld om de nagedachtenis van de Nijmeegse dichter H.H. ter Balkt te eren. Dat kan niet beter dan, door in zijn geest, de barricaden op te zoeken en met hem de slordige omgang met de dieren, de dingen, de geschiedenis en de natuur te hekelen. Eerder hielden Marjoleine de Vos en David Van Reybrouck in een uitverkochte Petruskerk vlammende, speelse en dichterlijke betogen.
Dit jaar richt Eva Meijer richt in de lezing de blik op Nederland anno nu, 2025. De slachttijd is in volle gang, met immigratieprotesten, een gevallen extreemrechts kabinet, klimaatontkenners, botox en bodybuilding. Ze brengt verhalen uit de slachttijd in kaart. Groepen mensen, niet-menselijke dieren, kinderen, planten en het land worden opgeofferd in de naam van een geïdealiseerd vaderland, het bedrijfsleven, het eigen en het zelf. Deze verhalen, over wie hoort en wie niet, wie rechten heeft en wie niet, bakenen het samenleven af.
Gelukkig zijn mensen niet de enige wezens die betekenis geven aan het leven. En zijn er altijd woorden en verhalen die openen in plaats van afsluiten. Meijer zoekt samen met de gedichten van H.H. ter Balkt naar dit soort openingen aan de hand van drie vragen: Van wie is het land? Van wie is het lichaam? Van wie zijn de woorden?
De lezing wordt op zondag 16 november om 14:30 uur gehouden in de Kapel van Sancta Maria aan de Bredestraat 174 in het Nijmeegse stadsdeel Hees. De toegangsprijs is €15,00 en tickets kunnen gereserveerd worden via deze link.
